Forum Świat Scrabble - scrabble w Polsce, turnieje scrabble

Tutaj dyskutujemy na temat scrabble.
Teraz jest Pn maja 25, 2020 8:28 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: KMP2011
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 9:22 pm 

Imię: Mariusz
nazwisko: Margalski
Przyglądając się dyskusji na temat zasad klasyfikacji do drużyny na KMP dały się się zauważyć takie wnioski:
- punkty za turnieje stanowią za dużą wagę
- łatwo jest zdobyć punkty za samo przychodzenie na turnieje o małej frekwencji

Moja propozycja jest taka, żeby zastosować punktację żywcem wziętą z F1:

Miejsce Punkty
1. 25
2. 20
3. 15
4. 10
5. 8
6. 6
7. 5
8. 3
9. 2
10. 1

Zwiększa to trochę punktację za pierwsze miejsca ale proponowałbym połączyć to z warunkiem, że punkty takie liczone są tylko wtedy gdy na turnieju pojawi się co najmniej 10 graczy. Inna kwestie to czy oddzielać spotkania w obu lokalizacjach w rankingu i klasyfikacji kmp oraz czy do wyłaniania 1 i 2 drużyny zastosować te same czy też odmienne kryteria.

ps. gdyby zastosować tą poprawkę zawodnicy na miejscach 1-5 zostaliby w tym sezonie ci sami, tylko w trochę innej kolejności, nie jest to więc żadna rewolucja

Tytuł: Re: KMP2011
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 9:29 pm 

Imię: Rafał
nazwisko: Wesolowski
W Formule 1 punktacja wygląda trochę inaczej:
25-18-15-12-10-8-6-4-2-1

Zgadzam się co do tego, że trzeba zmienić system.
Postaram się niedługo jakąś swoją propozycję przedstawić

PostNapisane: Wt maja 25, 2010 9:31 pm 

Imię: Michał
nazwisko: Musielak
Ja mam dwie (niedoprecyzowane) propozycje:
- uczynić ranking PFS jedną ze składowych punktacji (obok rankingu klubowego, kurnikowego i punktów za miejsca)
- wagę punktów za miejsca w turniejach uzależnić od ogólnej ilości turniejów w sezonie (im więcej turniejów tym mniejsza waga).

Q.

PostNapisane: Wt maja 25, 2010 9:44 pm 

wesul napisał(a):
W Formule 1 punktacja wygląda trochę inaczej:
25-18-15-12-10-8-6-4-2-1

Zgadzam się co do tego, że trzeba zmienić system.
Postaram się niedługo jakąś swoją propozycję przedstawić

Jeśli tak to się kajam , wziąłem z http://www.formula1.pl/F1_news-7563-F1_ ... tacja.html

PostNapisane: Wt maja 25, 2010 10:45 pm 

Koń napisał(a):
Ja mam dwie (niedoprecyzowane) propozycje:
- uczynić ranking PFS jedną ze składowych punktacji (obok rankingu klubowego, kurnikowego i punktów za miejsca)
- wagę punktów za miejsca w turniejach uzależnić od ogólnej ilości turniejów w sezonie (im więcej turniejów tym mniejsza waga).

Q.

A ja bym nie mieszał rankingu PFS z klasyfikacją klubową. Nie uważam żeby było zasadne branie pod uwagę rankingu liczonego z 2 lat do klasyfikacji w danym sezonie. Poza tym czy ktoś kto nie jeździ na turnieje PFS a gra regularnie na turniejach klubowych ma być z tego powodu poszkodowany ?

PostNapisane: Wt maja 25, 2010 11:07 pm 

Ta Twoja punktacja z F1 to była jedna z propozycji, ale zdecydowali się w końcu na inną.

Co do uwzględniania rankingu PFS to ja podobnie jak Elf jestem na nie.

Ja bym proponował uzależnić punktację od liczby osób biorących udział w turnieju (coś jak tegoroczne klubowe GP - z tym, że punkty otrzymuje tylko część graczy (30-50%). Muszę przeprowadzić parę symulacji i podam jakieś bardziej konkretne propozycje.

Tymczasem spadam walczyć z harmonogramem KMP.

PostNapisane: Wt maja 25, 2010 11:33 pm 

Imię: Szymon
nazwisko: Plachta
A może by punktować od ostatniego do pierwszego miejsca co 1 punkt?

Np.
Gra 6 osób, ostatni dostaje 1 pkt, pierwszy 6 pkt.
Gra 20 osób, ostatni dostaje 1 pkt, pierwszy 20 pkt.

W ten sposób obniży się rangę turniejów z niską frekwencją.

PostNapisane: Cz maja 27, 2010 11:16 am 

cerveja napisał(a):

Np.

Dla mnie pomysł słaby. Ktoś kto przychodzi na każdy turniej i zajmuje miejsce w środku stawki ma tyle samo punktów co ten co przychodzi na co drugi turniej i zawsze wygrywa. Wbrew pozorom wygranie turnieju na którym jest 10 osób jest tak samo trudne jak przy frekwencji 20 zawodników. To tylko te odleglejsze miejsca łatwiej osiągnąć przy małej frekwencji.

Po przemyśleniu wydaje mi się, że za duży nacisk kładziemy na frekwencję a mniejszy na dobre wyniki na turniejach. I tu zgadzam się z wesulem , że można wprowadzić limit procentowy osób , które na danym turnieju otrzymują punkty za osiągnięte miejsca. Ja bym się skłaniał do tego , żeby 1/3 zawodników dostawała punkty + za turnieje GP można dać punktację taką jak dotychczas, żeby po 1 promować ten cykl , po 2 dać szansę tym którzy nie mają za bardzo czasu albo są "zawodowcami" żeby się wyspecjalizowali i mieli szansę na start w KMP przychodząc powiedzmy na te 12 turniejów w roku. Przeprowadzę symulację na wynikach z tego i zeszłego roku, żeby zobaczyć po ile tych punktów za turnieje trzeba by dać, żeby nie przesadzić.

PostNapisane: Wt cze 08, 2010 9:31 am 

KMP 2010 za nami.
Czas zdecydować o systemie kwalifikacji do drużyny/drużyn na KMP 2011.

Musimy ustalić dwie rzeczy:
1. Od kiedy liczymy klasyfikację
2. Jak liczymy.

Moje zdanie:
1. Od pierwszego turnieju po KMP 2010 (czyli od wczorajszego turnieju - 7.06.2010)
2. Liczyć tak jak w tym roku z następującymi zmianami
- podnieść limit gier do 90 (20% możliwych do rozegrania - pomiędzy KMP 09 i KMP 10 rozegraliśmy 75 turniejów, zakładając, że dalej będziemy grać dwa razy w tygodniu w tym sezonie będzie więcej)
- punkty za turnieje zdobywa połowa graczy według wzoru z GP (np. turniej z 10 graczami - 5m. - 1pkt, 4m. - 2 pkt, 3m. - 3+1 pkt, 2m. - 4+2 pkt, 1m. - 5+3 pkt)

PostNapisane: Wt cze 08, 2010 11:29 am 

Imię: Szymon
nazwisko: Plachta
Popieram pomysł wesula.

Klasyfikację zacząć już od turnieju 7.06
Wprowadzić limit gier ze względu na 2 turnieje i zwiększoną liczbę partii - myślę że nawet 100 partii nie byłoby przesadą.
Jeśli chodzi o punkty za turnieje to opcja dzielenia na pół może być, ale co zrobić gdy liczba grających będzie nieparzysta - zaokrąglić w dół?

PostNapisane: Wt cze 08, 2010 4:18 pm 

Imię: Kamil
nazwisko: Kister
Ogólnie też popieram pomysł wesula. Ja jednak dałbym troszkę więcej punktów za miejsca w turniejach, jest to dość znacząca różnica w stosunku do ostatnich kwalifikacji. Propozycja, żeby punkty dostawała tylko część osób jak dla mnie ok.

PostNapisane: Śr cze 09, 2010 7:51 am 

Imię: Przemek
nazwisko: Rybicki
ELF napisał(a):
cerveja napisał(a):

Np.

Dla mnie pomysł słaby. Ktoś kto przychodzi na każdy turniej i zajmuje miejsce w środku stawki ma tyle samo punktów co ten co przychodzi na co drugi turniej i zawsze wygrywa. Wbrew pozorom wygranie turnieju na którym jest 10 osób jest tak samo trudne jak przy frekwencji 20 zawodników. To tylko te odleglejsze miejsca łatwiej osiągnąć przy małej frekwencji.

Po przemyśleniu wydaje mi się, że za duży nacisk kładziemy na frekwencję a mniejszy na dobre wyniki na turniejach. I tu zgadzam się z wesulem , że można wprowadzić limit procentowy osób , które na danym turnieju otrzymują punkty za osiągnięte miejsca. Ja bym się skłaniał do tego , żeby 1/3 zawodników dostawała punkty + za turnieje GP można dać punktację taką jak dotychczas, żeby po 1 promować ten cykl , po 2 dać szansę tym którzy nie mają za bardzo czasu albo są "zawodowcami" żeby się wyspecjalizowali i mieli szansę na start w KMP przychodząc powiedzmy na te 12 turniejów w roku. Przeprowadzę symulację na wynikach z tego i zeszłego roku, żeby zobaczyć po ile tych punktów za turnieje trzeba by dać, żeby nie przesadzić.

Parę postów wyżej Elf sensownie podsumował powiązanie frekwencji z punktacją. Moją propozycją jest wprowadzenie uzależnienia punktów do KMP od ranku turnieju. Może to być jakiś mnożnik (z zaokrągleniem) lub osobne punktacje dla grup rankingów - cezurą tu mógłby być np. średni ranking klubowy.

Nie wiem, jak wyglądają ostatnie wizyty w Winowajcy, ale nie zakładajmy może pochopnie, że "aż tyle" gier się odbędzie - tym bardziej, że nie wszystkim pasuje czas i miejsce, nie wszyscy też mogą tak dużo czasu poświęcać i 2 razy w tygodniu oznacza co najwyżej wybór jednego z tych miejsc.

PostNapisane: Śr cze 09, 2010 8:24 am 

Jeżeli ktoś zaproponuje inny/lepszy system to możemy według niego liczyć.
Na razie policzyłem klasyfikację KMP według mojej propozycji.
Plik znajduje się na stronie w odpowiednim dziale.

PostNapisane: Śr cze 09, 2010 12:19 pm 

Imię: Przemek
nazwisko: Rybicki
Więc po chwili zastanowienia proponuję następujący system punktacji:
jako podstawę możemy przyjąć którąś z ww. propozycji. Modyfikacja w zależności od liczebności turnieju może być również którąś z powyższych. Natomiast proponuję następujące uzależnienie od rankingu turnieju:
niech R oznacza średni ważony ranking klubowy, a r oznacza ranking turnieju
1) dla turnieju o r<R*95% punkty zdobyte w turnieju pomniejszamy o 2, np zamiast 12 jest 10 za dane miejsce (zawodnik otrzymuje 0 dla 1 lub 2);
2) dla turnieju o R*95%<=r<R punkty pomniejszamy o 1 (zawodnik ma 0 dla 1)
3) dla R<=r<R*105% punkty zostają przydzielane wg standardowego systemu
4) wpp zwiększamy punktację o 1

Symulację trudno mi przeprowadzić ze względu na ruchomość wskaźnika R - przy obecnym R=117,71 z ostatnich 30 turniejów rozegrano by odpowiednio systemami:
1) 2 turnieje (oba w Winowajcy przy frekw 14 i 7 osób)
2) 18 turniejów
3) 24 turnieje
4) 6 turniejów (5 w winowajcy przy frekw 6, 11, 9, 5 i 5 osób)

Przy czym z ostatnich 10 turniejów 5 zakwalifikowałoby się do systemu 4)
Oczywiście wpływ ma nieustanny wzrost rankingu klubowego oraz zmniejszenie się ostatnio liczby debiutantów... no i nie postuluję, że mój pomysł jest doskonały :P

edit:
aha, próg 5% jest arbitralny. Można przyjąć np (odchylenie standardowe rankingów turniejowych)/R (tu: = 6,45%)

PostNapisane: Śr cze 09, 2010 3:34 pm 

Ja tak jak wspominałem wcześniej uważam, że za duży % osób dostaje punkty za zajęte miejsce i robi się z tego klasyfikacja na zasadzie " w sumie nieważne jakie miejsce byle często przychodzić i za bardzo nie dawać ciała". Dlatego za sensowniejsze uznaję punkty dla 1/3 stawki i niejako w związku z tym zaliczanie punktów do KMP począwszy od turniejów 8-osobowych (tak by były punktowane co najmniej 3 miejsca). No i zwiększyłbym różnice tak by rzeczywiście wysoko punktowane było miejsce 1 , nieźle za miejsca 2-3 , a reszta to już znacząco mniej (stąd mój przykład z formułą 1). Przy takim sposobie punktowania trzeba po prostu często łapać się na pudle a nie tylko przychodzić co tydzień i punktować za jakieś marne 7 czy 10 miejsce. Współczynnik za ranking turnieju nie przemawia do mnie zupełnie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1