Forum Świat Scrabble - scrabble w Polsce, turnieje scrabble

Tutaj dyskutujemy na temat scrabble.
Teraz jest Pt maja 29, 2020 8:58 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 9:52 am 

Imię: Szymon
nazwisko: Plachta
Mi się bardzo podobały te mistrzostwa. Pamiętam te żywiołowe dyskusje - do samego końca większość walczyła o coś, każdy patrzył jak radzą sobie grupowi rywale, były żarty, było analizowanie partii - co musiałbym zrobić, żeby załapać się na podium, którą partię skiepściłem, a w której miałem farta itd. itd. Zdarzały się takie sytuacje, że wśród tak podzielonych na grupy graczy 1 zawodnik wygrywał z 2, 2 z 3, a 3 z 1. Bywały wyjątki, które sobie nie radziły, ale większość miała realne szanse na miejsce na podium. I to było fajne. Jestem za tym, żeby turniej dywizyjny był co rok. A to dlatego, że to jest fajna nowość i urozmaicenie wśród innych turniejów skrablowych.

Jeśli chodzi o 6 dywizję, skoro wiemy o graczach, że mają większy poziom niż na to wskazuje ranking to można powrzucać ich do wyższych dywizji. I tak np. oceniam umiejętności Pawła na ranking ok. 130+, Wojtka natomiast 125+. Więc umieszczenie ich odpowiednio do 2 i 3 lub 3 i 4 dywizji byłoby bardziej sprawiedliwe niż zostawianie w 6.

Co do osób narzekających. Niektórzy jak widać smęcą na brak możliwości odkucia się na słabszych, a ja na przykład wolałbym grać z mistrzami i czegoś się może nauczyć przy tej okazji, zwiększać swój poziom i umiejętności. Ale kurcze, takie sytuacje mamy na 99% turniejach w roku. Jak nam nie pasuje ich brak w turnieju dywizyjnym to po prostu nie bierzemy w nim udziału i tyle. To samo dotyczy się rankingu z turnieju. Każdy wie na co się pisze i ma świadomość, że może mu nie iść wśród tak wyrównanej stawki.

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 10:05 am 

Imię: Michał
nazwisko: Musielak
cerveja napisał(a):
można powrzucać ich do wyższych dywizji. I tak np. oceniam umiejętności Pawła na ranking ok. 130+, Wojtka natomiast 125+. Więc umieszczenie ich odpowiednio do 2 i 3 lub 3 i 4 dywizji byłoby bardziej sprawiedliwe niż zostawianie w 6.

To chyba żart? O ile jeszcze uznawanie, że osoby z poczekalni startują do dywizji z rankingiem takim jak w poczekalni (a nie 100) jest być może sensowne, o tyle sugerowanie, że przed turniejem powinna zebrać się komisja i zweryfikować faktyczne rankingi, bo te które są nie są właściwe - jest co najmniej kuriozalne.

Cytuj:
Niektórzy jak widać narzekają na brak możliwości odkucia się na słabszych

Gdzie widać? Na forum PFS są takie głosy?

Q.

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 10:16 am 

Koń napisał(a):
To chyba żart? O ile jeszcze uznawanie, że osoby z poczekalni startują do dywizji z rankingiem takim jak w poczekalni (a nie 100) jest być może sensowne, o tyle sugerowanie, że przed turniejem powinna zebrać się komisja i zweryfikować faktyczne rankingi, bo te które są nie są właściwe - jest co najmniej kuriozalne.

Nie żartowałem. To była moja subiektywna ocena ich możliwości. I nie sugeruję, że jest właściwa. Uważam jednak, że trzeba w przyszłości opracować taki system, żeby na podstawie rankingu w poczekalni oraz w klubach, wyławiać fałszywe rankingi z ostatniej dywizji.

Cytuj:
Gdzie widać? Na forum PFS są takie głosy?

Q.

Tak, są.

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 10:21 am 

Imię: Rafał
nazwisko: Wesolowski
Według mnie sala była w porządku. Gorzej ze stołami pierwszego dnia.
Niestety na obie te rzeczy nie mieliśmy wpływu (a raczej pieniędzy aby mieć jakikolwiek wpływ). "Darowanemu koniu..."

Co do nagrody to musiałeś przeoczyć jak Cię Krzysiek wyczytywał. Bo inni z 5 miejsc nagrody odbierali.

Przykładów podawał nie będę, i tak już dużo osób jest na mnie obrażonych. Jak napisałem jest to moje założenie, którego po jednym turnieju w takim systemie nie da się zweryfikować.

Magik jest lepszy (w znaczeniu ma wyższy ranking) od graczy z niższych dywizji. Teraz zrobił 4,5, ale zgodnie z prawdopodobieństwem jest szansa, że w następnym turnieju zrobiłby 8 lub 10, a np. Michał 4 czy 5. Nie da się tego oceniać po jednym turnieju. Na większej próbce wszystko by się wyrównało. No chyba, że ktoś jednak nabija ten ranking na dzieciach, a od równych sobie lekko odstaje. - wówczas trochę spadnie.

A może nikt nie być Mistrzem Warszawy? Może być tak jak na pucharkach - "Zwycięzca dywizji"?
Na pewno nie jest tak jak u Paskuda, że 1 z II dywizji zajmuje 15 miejsce.
Jak już koniecznie musimy jakoś uszeregować wszystkich graczy to ja bym to zrobił po dużych i małych punktach (z tym, że z takiej listy zaliczanej do klasyfikacji medalowej wyłączyłbym ostatnią dywizję, z uwagi na zbyt dużą rozbieżność rankingów i ułatwione zadanie osiągnięcia dobrego wyniku)

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 10:28 am 

Szymon ma jak najbardziej rację. To jest normalna praktyka w krajach gdzie gra się systemem dywizyjnym. Osoby o zaniżonym rankingu grają z lepszymi niż wynika to z ich rankingu.
Oczywiście nie może to być subiektywna ocena, że Franek gra na 130, a Ziutek na 118, tylko jakiś przelicznik.

Dobrym rozwiązaniem może być też (przy liczniejszych dywizjach i niegraniu systemem każdy z każdym) możliwość zgłoszenia się do dywizji o jedną wyżej od wynikającej z rankingu.

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 10:44 am 

wesul napisał(a):
Według mnie sala była w porządku. Gorzej ze stołami pierwszego dnia.
Niestety na obie te rzeczy nie mieliśmy wpływu (a raczej pieniędzy aby mieć jakikolwiek wpływ). "Darowanemu koniu..."

Trochę za ciasno było, szczególnie przy kartkach z wynikami i rozstawieniami. Ale oczywiście zdaję sobie sprawę jakie są realia i wiem, że jak na możliwości warszawskie sala była bardzo dobra.

Cytuj:
Co do nagrody to musiałeś przeoczyć jak Cię Krzysiek wyczytywał. Bo inni z 5 miejsc nagrody odbierali.

W chwili zakończenia turnieju piąty był Radek Jachna, a ja szósty, potem chyba zweryfikowano wynik jakiejś partii. Tak czy siak swojego nazwiska nie usłyszałem, ale niezależnie czy chodzi o niedopatrzenie Krzyśka, czy o moje kłopoty ze słuchem, to przecież i tak mało istotny drobiazg (gram dla przyjemności i dla sportowej rywalizacji, nie dla upominków ;>).

Cytuj:
A może nikt nie być Mistrzem Warszawy? Może być tak jak na pucharkach - "Zwycięzca dywizji"?

Może, i tak byłoby najlepiej. Ale wtedy chyba turniej nie powinien być Mistrzostwami Warszawy, a Krzysiek nie powinien mówić o aniołku jako o "mistrzu Warszawy pierwszej dywizji".

Q.

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 11:53 am 

wesul napisał(a):
Szymon ma jak najbardziej rację. To jest normalna praktyka w krajach gdzie gra się systemem dywizyjnym. Osoby o zaniżonym rankingu grają z lepszymi niż wynika to z ich rankingu.
Oczywiście nie może to być subiektywna ocena, że Franek gra na 130, a Ziutek na 118, tylko jakiś przelicznik.

Przepraszam, ale według mnie to kuriozalne.

Jeśli uznamy, że ranking nie jest miarodajnym wyznacznikiem siły gry (czy też jak kto woli: najlepszym z dostępnych), to rozstawianie do dywizji według rankingu jest bez sensu. W jaki zatem inny sposób rozstawiać? Jakie przeliczniki stosować, jeśli nie chodzi o ustanowienie Komisji Ekspertów, która autorytatywnie będzie oceniać siłę gry każdego gracza?

Q.

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 12:03 pm 

Imię: Bogusław
nazwisko: Ksiazek
Cześć, mnie turniej się podobał pomimo, że wypadłem blado. Mniejsze grupy powodują większą integrację uczestników gry tj. lepszy kontakt, żarliwe dyskusje, żarty na temat farta niektórych graczy lub niefarta innych itp. Mam jeden pomysł wart dyskusji moim zdaniem, mianowicie zajęcie pierwszego miejsca w dywizji skutkuje grą w wyższej o jeden poziom dywizji w kolejnym turnieju (Mistrzostawa W-wy, inny turniej?) niezależnie od posiadanego rankingu. Uzasadnieniem tego pomysłu jest tak jakby dodanie dodatkowej nagrody (premii).

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 12:12 pm 

Koń napisał(a):
Jeśli uznamy, że ranking nie jest miarodajnym wyznacznikiem siły gry (czy też jak kto woli: najlepszym z dostępnych), to rozstawianie do dywizji według rankingu jest bez sensu. W jaki zatem inny sposób rozstawiać? Jakie przeliczniki stosować, jeśli nie chodzi o ustanowienie Komisji Ekspertów, która autorytatywnie będzie oceniać siłę gry każdego gracza?

Q.

Ale przecież uznajemy, że ranking jest wyznacznikiem siły gracza (bo lepszego wymiernego wyznacznika nie mamy). I według tego kryterium był podział na dywizje.
Problem dotyczy tylko osób niebędących w rankingu (czyli debiutantów, tych którzy są w poczekalni i tych co wypadli z rankingu bo dawno nie grali). Jeżeli chodzi o tych co wypadli to reguły są jasne - chociaż nie do końca dobre co pokazała sytuacja Czuchraja (aktualnie sporo wyższa siła gry, niż w momencie wypadania z rankingu).
Wiadomo, że nie u każdego debiutanta można ocenić siłę gry, ale nawet jeżeli uda się to tylko u części (chociażby tych grywających w klubach) + tych z poczekalni to powinno to spowodować zmniejszenie różnic poziomów w ostatniej dywizji, czyli osiągnięcie głównego założenia systemu dywizyjnego.

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 12:18 pm 

wesul napisał(a):
Problem dotyczy tylko osób niebędących w rankingu (czyli debiutantów, tych którzy są w poczekalni i tych co wypadli z rankingu bo dawno nie grali).

Nie no, to jest oczywista oczywistość, ale przecież Szymon napisał:

Jeśli chodzi o 6 dywizję, skoro wiemy o graczach, że mają większy poziom niż na to wskazuje ranking to można powrzucać ich do wyższych dywizji.

podając przy tym przykład Wojtka Urbańskiego, który przed turniejem nie był w poczekalni. Czyli jednoznacznie zasugerował, że wiążące powinno być nie to co wskazuje ranking, a to co "wiemy o graczach".

Q.

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 12:29 pm 

To coś chyba nie doczytałem w poście Szymona. Oczywiście jak ktoś ma ustalony ranking to nie zamierzam go zmieniać.

Inną sprawą jest dość mała dynamika rankingu i to dlatego Wojtek ma zaniżony ranking w stosunku do aktualnych umiejętności. Ale to już inna bajka i nie na temat.

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 4:50 pm 

Po to jest ta dyskusja, żeby usprawniać system dywizyjny. Rzuciłem pomysł, aby nie sugerować się tylko rankingiem PFS jako jedynym kryterium ustalania przynależności do danej grupy. Jestem jak najbardziej za tym, żeby wyrównać poziom we wszystkich dywizjach, aby nie można było jednoznacznie wskazać faworyta do wygranej. Przed turniejem chyba większość obstawiała, że w 6 dywizji walka o zwycięstwo rozstrzygnie się pomiędzy Pawłem, Wojtkiem lub Janem Mrozowskim. Nie pomyliliśmy się. Więc skoro zawczasu mogliśmy stwierdzić, którzy gracze odstają ponad poziom w danej dywizji to też możemy w przyszłości unikać takich sytuacji.

I podtrzymuję swoje zdanie, że Wojtek spokojnie dał by sobie radę w którejś z wyższych dywizji. Łoi mnie ostatnio jak chce, więc mogę stwierdzić, że jest lepszy ode mnie. Więc dlaczego ma być skazany na ostatnią dywizję, a nie może wystąpić np. w 3? Przecież ranking sprzed turnieju nie odzwierciedlał jego obecnej siły.

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 5:22 pm 

Imię: Bogusław
nazwisko: Ksiazek
Moim zdaniem kwalifikacja do dywizji wg rankingu PFS nie podlega dyskusji. Ocenianie kogoś na podstawie zasady "on gra silniej bo mnie regularnie ogrywa" jest żeby nie urazić, trochę niepoważne.

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 5:44 pm 

Imię: Paskud
nazwisko: Paskud
wesul napisał(a):
Na pewno nie jest tak jak u Paskuda, że 1 z II dywizji zajmuje 15 miejsce.
Jak już koniecznie musimy jakoś uszeregować wszystkich graczy to ja bym to zrobił po dużych i małych punktach (z tym, że z takiej listy zaliczanej do klasyfikacji medalowej wyłączyłbym ostatnią dywizję, z uwagi na zbyt dużą rozbieżność rankingów i ułatwione zadanie osiągnięcia dobrego wyniku)

No to jak? Mnie jest wszystko jedno. Tutaj na przykład są wyniki oryginalne:
http://scrabble.rootnode.net/test3/kindex.php?red=ktour.php&arg=t-201009120
Tyle, że one są równoważne rozegraniu 6 osobnych, dywizyjnych turniejów. Trochę dziwnie to wygląda. Ale rozwiązuje jeden problem - odpowiedź na pytanie o to, kto jest mistrzem Warszawy byłaby oczywista: Paweł Zaręba.
O ile dobrze pamiętam, turniej rankingowy powinien mieć co najmnej 15 uczestników, a więc tylko VI dywizja rozegrała regulaminowy, rankingowy turniej :P

Pozdrawiam
Paskud

PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 6:29 pm 

cerveja napisał(a):
Rzuciłem pomysł, aby nie sugerować się tylko rankingiem PFS jako jedynym kryterium ustalania przynależności do danej grupy.

Czym więc chcesz się sugerować? Podaj jakiekolwiek inne kryterium.

Q.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1