Forum Świat Scrabble - scrabble w Polsce, turnieje scrabble

Tutaj dyskutujemy na temat scrabble.
Teraz jest Pn maja 25, 2020 9:58 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt wrz 14, 2010 8:50 pm 

Imię: Szymon
nazwisko: Plachta
No cóż. Nie potrafię wymyślić nic innego jak "własne widzimisię organizatora", który chcąc zachować proporcje w ostatniej dywizji miałby prawo wg własnej oceny przerzucić gracza wyżej. Sugerować się może nie tylko rankingiem PFS, poczekalnią ale też występami klubowymi danego zawodnika - czyli ogólnie rzecz ujmując "posiadaną wiedzą o nim".

Czy to jest niepoważne? Być może. Nikt nie musi się przecież ze mną zgadzać.

PostNapisane: Śr wrz 15, 2010 7:46 am 

Imię: Bogusław
nazwisko: Ksiazek
Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania. Być może 1 zawodnik z "dziką kartą" mógłby być przerzucony przez organizatora do wyższej grupy, ale wg mnie nie powinno to być zasadą. Przecież nie jest trudno rozegrać 30 partii w ciągu dwóch lat udowadniając swój poziom gry w scrabble.

PostNapisane: Śr wrz 15, 2010 8:27 am 

Imię: Mariusz
nazwisko: Margalski
To i ja wkleję to co napisałem na forum PFS, skoro tu nawet większa dyskusja.

Nie było mnie na tym turnieju, ale chyba dość łatwo mogę wysunąć wnioski patrząc na same wyniki.

+ Zapewne po raz pierwszy w swojej karierze niektórzy gracze mieli realne szanse wygrania nagród za wynik sportowy

+ Na takim turnieju dzieje się więcej - praktycznie do samego końca nie wiadomo jakie będą wyniki w poszczególnych dywizjach

+ Wydaje mi się , że turniej dywizyjne spowodowałyby szybsze zmiany w dość skostniałym rankingu PFS

+ Zachęta dla graczy z ostatniej dywizji i poza fałszywymi setkami brak stresu gry z bardzo silnymi przeciwnikami

- Trudno przyjąć kryteria dla nagród globalnych , jak dla mnie wynik mcoo - 8 wygranych w 1 dywizji jest trudniejszy do uzyskania niż wygranie 10 gier w 6 dywizji - to tak patrząc po wynikach naszych klubowiczów chociażby

- Konieczność zapewnienia dość dużej puli wygranych - tu jakieś 3 razy tyle niż w przypadku zwykłego turnieju

+- Trudno to uznać za wadę czy zaletę ale rozpiętość uzyskiwanych wyników przez poszczególnych graczy jest dużo większa. Tym bardziej podziwiam obu Marków (Redę i Charytoniuka) bo na pewno nerwy na pewno dużo większe niż w przypadku zwykłego turnieju, na którym odbiliby sobie na słabszych zawodnikach.

Czego mi brakuje to tak jak już wcześniej wspominałem rozpoczęcia zupełnie nowego liczenia rankingu w turniejach dywizyjnych systemem kurnikowym i szybkiego reagowania na wyniki turniejów przetasowaniem w składzie dywizji. Widzę to jako cykl turniejów w przyszłym roku z dodatkowymi nagrodami dla szerokiej czołówki rankingu na koniec sezonu tak by opłacało się startować w większej liczbie turniejów (trudno będzie zdobyć wysoki ranking końcowy startując w 1 choćby nie wiem jak udanym występie). Byłoby to coś na kształt ligi scrabblowej. Oczywiście w takich turniejach liczyłbym równolegle ranking po staremu.

Przy okazji gratuluję wszystkim zwycięzcom dywizji , a zwłaszcza Michałowi Alabrudzińskiemu, którego wynik 10/13 w 1 dywizji musi budzić respekt przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski.
--------------

Cytuj z: wesul Wrzesień 14, 2010, 09:23:50
W imieniu organizatorów dziękuję za opinie i czekam na kolejne.
Moje uwagi:
- system każdy z każdym był w porządku, ale z uwagi na wypadki losowe (wycofanie się zawodnika) lepiej chyba będzie robić mniej bardziej licznych dywizji (np. po 20 lub 24 osoby) i granie połówkowym/Dubovem/szwajcarem - ew. jest jeszcze pomysł Marsyliusa, ale to może on sam opisze w wolnej chwili

Wydaje mi się, że zapisy chociaż zapewne ułatwiające start turnieju nie powinny być obowiązkowe i przed samym turniejem można ustalać skład a nawet liczbę dywizji (np. tak jak w Wawie , że ostatnia liczy od 14 do 27 osób). Nie wiem jak radzi sobie program turniejowy z rozstawianiem 13 rund dla 20 osób.

- trzeba jakoś rozstrzygnąć problem osób z poczekalni - tak jak pisał Marek wiadomo od początku było, że o zwycięstwo w 6 dywizji walczyć będą Wojtek, Paweł i Janek - i osób które wypadły z rankingu (często mają zawyżony/zaniżony ranking po kilku latach niegrania)

Przy założeniu, że startujemy z nowym rankingiem nie byłoby problemu z tym , że debiutanci startują w ostatniej dywizji bo byłaby to bardziej dywizja środkowa. Zresztą na początku "debiutantów" byłoby najwięcej bo byliby to wszyscy, którzy startują w nowej formule ale już po 1 turnieju w zależności od uzyskanego wyniku wpadliby do bardziej adekwatnej dla nich dywizji.

Zauważyłem jeszcze pewną prawidłowość - im wyższy ranking gracza tym większe narzekanie na system i brak możliwości zagrania z debiutantem czy dzieckiem które można zlać tak, żeby "mu kredki z plecaka wypadły".

Człowiek jest istotą próżną i tego nic nie zmieni. Z pewnością system dywizyjny jest bardziej nastawiony bardziej na słabszych zawodników oraz "debiutantów" - oni zyskują na tym najwięcej. Ale z drugiej strony wydaje mi się dużo większą wartością dodaną puchar czy nagroda pieniężna dla kogoś kto zdobywa ją po raz pierwszy niż 144 puchar dla magika ;P.

Przy okazji gdyby ktoś chciał zrobić turniej inaugurujący nowy ranking i podział na dywizje wystarczyłoby, żeby zgłosił taką chęć rozstawił 1 rundę losowo.

PostNapisane: Śr wrz 15, 2010 8:14 pm 

Imię: Rafał
nazwisko: Wesolowski
Wrzuciłem zdjęcia z MW
http://picasaweb.google.com/rwesolowski ... _Warszawy#

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1