Forum Świat Scrabble - scrabble w Polsce, turnieje scrabble

Tutaj dyskutujemy na temat scrabble.
Teraz jest Pn maja 25, 2020 8:53 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sty 05, 2010 12:18 am 

Hej
Jak widać w kalendarzu zamieszczonym na stronie PFS-u MW mają się odbyć 18-19.09.2010r. Chciałabym spytać czy jest jakiś komitet organizacyjny, ponieważ mam elegancką salę w zasadzie darmo z bufetem na miejscu i nie wiem z kim mam o tym rozmawiać.
Pozdrawiam
Kulka
ps. czy jest spotkanie w środę w Winowajcy? ja mam jeden zegar.

PostNapisane: Wt sty 05, 2010 9:16 am 

Imię: Kamil
nazwisko: Kister
Ja mam nadzieję, że się odbędzie :). Ostatnio jak graliśmy to były zestawy i zegary.

PostNapisane: Wt sty 05, 2010 9:56 am 

Imię: Rafał
nazwisko: Wesolowski
Komitetu organizacyjnego nie ma.
Termin (mozna go jeszcze przesunac) wybralismy i zglosilismy razem z Krzyskiem.

Jak co roku kazda pomoc sie przyda, a pomoc z zalatwieniem sali jak najbardziej, wiec mozesz czuc sie czlonkiem "komitetu organizacyjnego" :)

Jutro gramy. Zestawy sa na miejscu, a laptopa przywioze. Chyba, ze Winowajca bedzie zamkniety z okazji Dnia Filatelisty :), ale ostatnio nic nie mowili, ze bedzie nieczynne.

PostNapisane: Śr sty 06, 2010 9:24 am 

To ja bym chciała wiedzieć (nie zebym się czepiała, nie jest to moim zamiarem, lubie miec tylko jasność sytuacji) czy mistrzostwa Warszawy robi klub Macaki czy tez, i tak urobieni po pachy Krzysiek i Rafał. Moze niegłupio byłoby się zdeklarować: ja będę pracował, ja pomogę tylko w drodze wyjątku, a ja wcale? Nie ukrywam, że MW wypadaja w ostatnich latach bardzo blado na tle innych imprez (to moja subiektywna ocena), a wynika to chyba z bardzo małych sił zaangazowanych w organizację, bo 2 osoby żeby sie podgryzły nie są w stanie zrobić imprezy którą by zapamiętano, zwłaszcza że mają jeszcze masę innych obowiązków.
Na dobry początek ja mogę złozyc deklaracje że załatwiam salę w nowym Centrum Promocji Kultury przy Podskarbińskiej 5 (dobry dojazd z dworców) gdzie nie bedzie ciasno, a na miejscu jest ajent z bufetem. Nie wolno pic alkoholu i palic papierosów wewnatrz budynku.
Pozdrawiam

PostNapisane: Pt sty 29, 2010 4:01 pm 

Czyzby nie było chętnych? A może mają wstręt do internetu?
Ogłaszam spotkanie wszystkich którzy COKOLWIEK chcą zrobić przy tym turnieju, w środę 03 lutego o 17.15 w Winowajcy.
Pozdrawiam

PostNapisane: Pt sie 13, 2010 8:20 am 

Na stronie PFS są już szczegółowe informacje odnośnie turnieju.
Ruszyły także zapisy.

http://www.pfs.org.pl/turniej.php?id=505

Wszystkich zainteresowanych pomocą przy organizacji MW 2010 zapraszam na poniedziałkowe (16.08.2010) spotkanie. Oprócz dyskusji o przyszłości klubu, poruszony będzie także temat MW.

PostNapisane: Pt sie 13, 2010 8:25 am 

Imię: Michał
nazwisko: Musielak
Wyjątkowo fatalny system rozgrywek, wypaczający ducha sportu.

To nie fair, że z miejsca odbiera się graczom z niższym rankingiem szansę na bycie najlepszym graczem turnieju.

Q.

PostNapisane: Pt sie 13, 2010 8:55 am 

Jeżeli czegoś nie rozumiesz, to nie znaczy, że jest to złe.

A tak na marginesie:
Nikt Ci Koniu nie bronił zorganizować MW.
Udział również nie jest obowiązkowy.

PostNapisane: Pt sie 13, 2010 9:34 am 

wesul napisał(a):
Jeżeli czegoś nie rozumiesz, to nie znaczy, że jest to złe.
Nikt Ci Koniu nie bronił zorganizować MW.
Udział również nie jest obowiązkowy.

Wszystkie trzy tezy są bez wątpienia prawdziwe, ale żadna nie jest nawet próbą polemiki z tym co napisałem.
Nie mam więc nawet czym podjąć dyskusji.

Q.

PostNapisane: Pt sie 13, 2010 10:26 am 

Trudno polemizować jak druga strona nie podaje żadnych argumentów.

Ale spróbuję się ich domyśleć i do nich odnieść

Koń napisał(a):
Wyjątkowo fatalny system rozgrywek,

Rzecz gustu.
Niestety nie jestem w stanie wymyślić co autor miał na myśli, więc bez rozwinięcia tematu, nie jestem w stanie się do tego odnieść

Koń napisał(a):
wypaczający ducha sportu.

Domyślam się, że jako stary punkowiec i anarchista twierdzisz, że powinna być równość. Tylko, wówczas wszystkie rozgrywki ligowe należy zlikwidować. Dlaczego Odlew Poznań gra w B klasie, a Lech w Ekstraklasie? Przecież to wypacza ducha sportu.
Według mnie (i systemu dywizyjnego) bardziej zgodne z duchem sportu jest rywalizacja zawodników na podobnym poziomie, niż wsadzenie przez Gościa nieświadomej debiutantce 600 punktów, kładąc przy okazji (celowo) kita za 100 punktów (jak ostatnio w klubie).
Niech sobie Gościu walczy z Magikiem, Skroboszem, Kazikiem i innymi, którzy znają wszystkie słowa (oprócz trzech), a debiutanci i amatorzy niech sobie spokojnie walczą między sobą. Jak się ograją i podniosą poziom będą walczyć z najlepszymi.

Koń napisał(a):
To nie fair, że z miejsca odbiera się graczom z niższym rankingiem szansę na bycie najlepszym graczem turnieju.

Nikt nikomu nie obiera szans na wygranie. W MW będzie wręcz przeciwnie. Szanse każdego zawodnika na zwycięstwo w turnieju wzrosną pięciokrotnie.
A że zwycięzców będzie pięciu w różnych kategoriach to już inna inszość. Ale na MŚ w LA zwycięzców też jest kilkudziesięciu i nikt nie twierdzi, że to nie fair, tak samo jak pozbawienie wyżej wymienionego Odlewu szansy walki o zwycięstwo w Mistrzostwach Polski.
Pomijam już fakt, że wygranie turnieju rozgrywanego według "normalnych" zasad jest praktycznie niemożliwe dla gracza na średnim poziomie (nie mówiąc o debiutancie). Oczywiście zdarzają się wyjątki (jak Broda w Puławach, czy Domański w Łomży), ale to tylko potwierdza regułę. Na ostatnich 100 turniejów rankingowych PFS - 5 wygrały osoby z rankingiem poniżej 130.
W systemie dywizyjnym każdy ma natomiast szansę na zwycięstwo, bo będzie rywalizował z graczami na swoim poziomie (poza ostatnią dywizją, różnica między najsilniejszym, a najsłabszym zawodnikiem nie powinna przekroczyć 10 punktów rankingowych)

PostNapisane: Pt sie 13, 2010 10:59 am 

Ja może rozrysuję:

opinia: system jest fatalny
rozwinięcie opinii: bo wypacza ducha sportu
argument dlaczego: rzecz, która jest niewłaściwa to...

Wskazówka: z opiniami się nie polemizuje, to, że jednemu podoba się to, a drugiemu co innego to sprawa normalna i nie podlegająca dyskusji. Dyskusji podlegają jedynie merytoryczne argumenty.

W tradycyjnym systemie rozgrywek na początku owszem zdarza się, że świetny gracz trafia na słabszego, ale dla mnie, kiedy zaliczałem się do tych graczy dużo słabszych (a nie średnich, jak teraz), możliwość zagrania z mistrzem Polski była niesłychanie atrakcyjna - i zaryzykuję tezę, że nie jestem w takim odczuciu odosobniony. Tak więc kontrargument, że to dla "ochrony" debiutantów przed laniem uważam za chybiony - to raczej działanie przeciw debiutantom i graczom słabszym. A koniec końców i tak przecież w zwykłym systemie słabsi grają ze słabszymi, a mocniejsi z mocniejszymi (niezależnie czy tego dnia słabszy jest ten z wyższym rankingiem, czy z niższym).

Za takiż sam uważam kontrargument, ze gracze z niskim rankingiem wygrywają rzadko. Owszem, rzadko, ale po pierwsze: nikt im nie odbiera na to szansy, a po drugie kategoria "gracz z rankingiem poniżej 130" jest nietrafna, należałoby raczej rozpatrywać kategorię "gracz nie mieszczący się w pierwszej 14 na liście startowej". W tej drugiej kategorii zdaje się zwycięstwa są jednak trochę częstsze - o ile pamiętam pavvkaa gdy zostawał mistrzem Polski nie łapał się do pierwszej czternastki eliminacji, Mirek Uglik też chyba nie byłby najszczęśliwszy, gdyby nie dano mu na wstępie szansy na zwycięstwo w Le Mansie.

Generalnie zaś główną wadą proponowanego systemu jest to, że dla graczy spoza pierwszej czternastki to w zasadzie turniej "o pietruszkę", bo sportowa z satysfakcja ze zwycięstwa w 3 dywizji jest moim zdaniem znikoma, przynajmniej mnie o wiele bardziej cieszyłoby miejsce w pierwszej piętnastce w klasycznym systemie.

Analogia z lekką atletyką to czysta demagogia - ja naprawdę nie protestuję przeciwko temu, że osobno są zawody w scrabble, osobno w szachy, a osobno w brydża. Analogia z rozgrywkami ligowymi już lepsza, ale tam przecież też w ramach danych rozgrywek dana drużyna nie jest pozbawiana na starcie szansy na mistrzostwo, tak jak w proponowanym tu systemie.

Oczywiście zarówno moje opinie jak i moje argumenty nie są dla nikogo wiążące, mogę co najwyżej zagłosować biernie, na przykład rezygnując z uczestnictwa w turnieju (co zresztą w istocie rozważam). Pozostaje więc życzyć organizatorom, żebym jednak w swojej opinii był odosobniony.

Q.

PostNapisane: Pt sie 13, 2010 11:29 am 

Koń napisał(a):
(...)Analogia z rozgrywkami ligowymi już lepsza, ale tam przecież też w ramach danych rozgrywek dana drużyna nie jest pozbawiana na starcie szansy na mistrzostwo, tak jak w proponowanym tu systemie.

Jak to się nie pozbawia?
Nie wiem ile drużyn bierze udział w rozgrywkach piłkarskich w Polsce (podejrzewam, że ok. 1000), z czego tylko 16 ma szansę na tytuł. Reszta jest tej możliwości pozbawiona już na starcie i skazana na granie z cieniasami reprezentującymi zbliżony poziom (czy to w B klasie, czy w I lidze). I o grze z mistrzem może tylko pomarzyć.
Dodatkowo większość tej szansy jest pozbawiona na długie lata (nawet jakby wszystko wygrywali).

Jeżeli system się nie sprawdzi, za rok można będzie go zmienić. Ew. zmienić organizatora Mistrzostw Warszawy.

PostNapisane: Pt sie 13, 2010 12:00 pm 

wesul napisał(a):
Jak to się nie pozbawia?
Nie wiem ile drużyn bierze udział w rozgrywkach piłkarskich w Polsce (podejrzewam, że ok. 1000), z czego tylko 16 ma szansę na tytuł.

Nie, na tytuł ma szansę każdy, wystarczy awansować do wyższej ligi, potem do jeszcze wyższej, a potem w końcu tę najwyższą wygrać.

No, ale jeśli to wszystko ma mieć formę eksperymentu, to w sumie rozumiem. I tylko nie wiem czego Wam życzyć: czy sukcesu, w ramach ludzkiej życzliwości, czy też porażki, skoro uważam pomysł za chybiony i odbierający przyjemność z gry.

Q.

PostNapisane: Pt sie 13, 2010 12:33 pm 

Koń napisał(a):
Nie, na tytuł ma szansę każdy, wystarczy awansować do wyższej ligi, potem do jeszcze wyższej, a potem w końcu tę najwyższą wygrać.

Czyli startując nie mają szans na tytuł (poza tytułem Mistrza I, II, V, X ligi). Mogą go zdobyć za x lat, pod warunkiem, że wcześniej będą odpowiednio dobrzy i wygrają odpowiednią liczbę spotkań.
Identycznie będzie na MW. Każdy ma szansę na tytuł Mistrza odpowiedniej (do swoich aktualnych umiejętności - w zasadzie rankingu, ale w jakimś stopniu jest on wyznacznikiem umiejętności) dywizji. Jeżeli będzie dobry (choć nie koniecznie - o tym zaraz) i wygra odpowiednią liczbę gier na innych turniejach (tak aby jego ranking był odpowiednio wysoki) ma szansę załapać się do najwyższej dywizji.
W systemie dywizyjnym w przeciwieństwie do systemu ligowego, każdy ma szansę zagrania w najwyższej dywizji. Zależy to tylko od liczebności i obsady turnieju. W lidze nawet jak z V ligi wycofa się 5 zespołów, to awans z VI będzie możliwy i tak dopiero na koniec sezonu (będzie łatwiejszy, ale nie szybszy)

PostNapisane: Pt sie 13, 2010 1:03 pm 

Imię: Szymon
nazwisko: Plachta
A mi się podoba ten eksperyment. Zawsze to jakaś nowość w powodzi turniejów, które rozgrywane są ciągle tak samo.
5 dywizji równa się 5 równorzędnym nagrodom za pierwsze miejsca (mam taką nadzieję). Wobec tego wisi mi to w której grupie się znajdę - ważne żeby walczyć o zwycięstwo. Duch sportu nie ucierpi, bo rywalizacja zostanie zachowana. Ba! Sądzę, że zaciętość będzie jeszcze większa niż w przypadku zwykłego turnieju, bo gracze którzy zwykle grali pod koniec o pietruszkę, teraz będą mogli wygrać w swojej kategorii.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1